Podstawowe informacje o wyposażeniu sportowej wersji Golfa GTI
Golfa GTI I
Rozwój rozpoczął się w 1974 roku. W 1974 roku kilku pracowników Volkswagena, w tym ówczesny rzecznik prasowy firmy Anton Konrad, rozpoczęło tajny projekt opracowania sportowej wersji Golfa. Volkswagen nie miał wówczas ani oficjalnego zamiaru, ani ustalonego i zaplanowanego w budżecie zamówienia na Sport Golfa, ale Hermann Hublitzel, członek zarządu firmy odpowiedzialny za rozwój technologiczny, mimo to nakazał kontynuację projektu. Wkrótce na świecie pojawiły się pierwsze prototypy, w tym wersja z silnikiem gaźnikowym i maksymalną mocą 100 KM. Na początku marca 1975 roku Hablitzel oficjalnie przedstawił projekt Sport Golf prezesowi zarządu, Tony’emu Schmuckerowi, który zdecydował się dać mu zielone światło. W rezultacie tajemniczy Sport Golf oficjalnie staje się zamówieniem na rozwój EA195 i otrzymuje odpowiedni harmonogram, i to bardzo ambitny! Światowa premiera nowego modelu planowana jest na wrześniowy Salon Samochodowy IAA we Frankfurcie, a projekt szybko nabiera rozpędu. EA195 robi decydujący krok naprzód w swoim rozwoju, ponieważ w końcu otrzymuje odpowiedni układ napędowy w postaci silnika z wtryskiem paliwa o maksymalnej mocy 110 KM. Jednocześnie „Super Golf” nie ma jeszcze nazwy – wśród omawianych propozycji były TS i GTS, ale ostatecznie konkurs wygrał GTI. Jednocześnie główny projektant i zapalony golfista Herbert Schäfer stworzył jeden z kultowych elementów modelu, umieszczając piłeczkę golfową na końcu dźwigni zmiany biegów GTI.
Światowa premiera miała miejsce w 1975 roku, a wprowadzenie na rynek w następnym roku, 1976. W końcu nadszedł czas na oficjalną premierę na wybiegu IAA, gdzie Volkswagen jest niezwykle entuzjastycznie relacjonowany przez media na temat nowego Golfa GTI. Każdy chce zobaczyć nowy sportowy model na drogach i jego życzenie się spełniło – w czerwcu 1976 roku w cenie 13 850 marek niemieckich wprowadzono na rynek niemiecki Golfa GTI I, który wkrótce stał się światowym sukcesem Volkswagena. . Pierwotny plan zakładał wyprodukowanie specjalnej sportowej wersji w serii 5000 sztuk, co przynajmniej pokryłoby inwestycję w rozwój i sprzęt produkcyjny. Jednak wszystko potoczyło się zupełnie inaczej, ponieważ ani Konrad, ani Hublitzel, ani Schmuecker nie spodziewali się, że Golf GTI zdobędzie taką popularność. Prędkość maksymalna 182 km/h, czarne poszerzone błotniki, czarna ramka wokół tylnej szyby, czerwona lamówka na obwodzie osłony chłodnicy, sportowe fotele obite w prawą kratę, wspomniana już piłeczka golfowa na prędkościomierzu, niewątpliwie przyczyniają się do tej dźwigni, a sportowa kierownica ze specjalnym projekt. W rezultacie planowane 5000 egzemplarzy Golfa GTI II zamieniło się w łączny nakład 461 690 samochodów. Najwyższym modelem pierwszej generacji jest Pirelli GTI, specjalna wersja o maksymalnej mocy 112 KM. W ten sposób kończy się pierwszy rozdział w historii odnoszącego największe sukcesy kompaktowego samochodu sportowego w historii światowej motoryzacji.
1984 — Golf GTI II
Genialny hit o mocy do 160 KM. Prawdziwie pomysłowe posunięcie strategiczne nastąpiło po wprowadzeniu Golfa GTI II na początku 1984 roku. Model nadal ma 112 KM, ale jego główną rolą jest kontynuacja i faktyczne utrwalenie koncepcji i designu pierwszej generacji. Kultowe znaki rozpoznawcze GTI, takie jak czerwony pasek na grillu i sportowe fotele w kratę, ostatecznie przekształciły się w klasykę motoryzacyjnego designu, a druga generacja stała się prawdziwą ikoną. W 1984 roku maksymalna moc modelu na krótko spadła do 107 KM. w wyniku zamontowania katalizatora, ale dwa lata później Volkswagen odrobił stratę nowym szesnastozaworowym (16V) silnikiem z katalizatorem i mocą maksymalną 129 KM, który zbliża się do notorycznych osiągów dynamicznych oryginalnego GTI (139 KM bez katalizatora). W 1990 roku doładowanie G-Lader w wersji Golfa GTI G60 zwiększyło moc do 160 KM.
1991 — Golf GTI III
Moc do 150 KM Volkswagen przeniósł kultowe cechy GTI do projektu Golfa trzeciej generacji w 1991 roku. Podwójne reflektory GTI drugiej generacji są teraz połączone pod wspólną, przejrzystą deską rozdzielczą, a maksymalna moc zaczyna się od 115 KM. Rok później zwiększono go do 150 KM. dzięki wprowadzeniu nowego silnika z czterema zaworami na cylinder. W 1996 roku do gamy dodano wersję z turbodoładowaniem (TDI) o maksymalnej mocy 110 KM, co znacznie rozszerzyło zakres koncepcji GTI. Po latach silniki benzynowe i wysokoprężne w sportowej wersji Golfa zostały raz na zawsze podzielone na GTI i GTD. W 1996 roku marka świętowała rynkową premierę specjalnej, jubileuszowej edycji „20-lecia GTI”. Zobacz także instrukcję dla zwykłego Golfa III.
1998 — Golf GTI IV
Kultowy model o mocy 180 KM. Wprowadzony w 1998 roku GTI czwartej generacji ma niezwykle prostą i elegancką stylistykę i był pierwszym i jedynym GTI, w którym brakowało wielu kluczowych elementów stylistycznych, w tym czerwonego paska na przednim grillu. Niemniej jednak Kwartetowi udało się stać prawdziwym pomnikiem wzornictwa przemysłowego, które nadal jest uważane za punkt wyjścia nowej, czystszej i bardziej funkcjonalnej ery w rozwoju stylu motoryzacyjnego w ogóle. Pod względem technicznym, z maksymalną mocą 150 KM. Golf GTI IV to samochód, który trzyma swoich konkurentów na dystans dzięki swoim osiągom i osiągom. Moc cztero- i pięciocylindrowych silników benzynowych sięga 170 KM, a dla jednostek wysokoprężnych pułap wynosi maksymalnie 150 KM. Instrukcja do cywilnego Golfa 4.
2004-Golf GTI 5
Odrzut o mocy do 230 KM We wrześniu 2003 roku Volkswagen świętował wielki powrót swojego sportowego klasyka na targach IAA we Frankfurcie, prezentując prototyp GTI piątej generacji. W tej generacji modeli inicjały GTI stały się synonimem ekstremalnej dynamiki w klasie kompaktowej – głośniejszej i bardziej promiennej niż kiedykolwiek wcześniej. We wrześniu 2004 roku Volkswagen zaprezentował produkcyjną wersję sportowego modelu na Salonie Samochodowym w Paryżu, a rynkowa premiera nowego Golfa GTI V miała miejsce w listopadzie. Wśród cech wyróżniających nową generację należy znacznie bardziej agresywny wygląd, wprowadzenie 200-konnego silnika z turbodoładowaniem. i maksymalne osiągi w zakresie obsługi i zachowania na drodze. Dzięki tej wersji samochodu sportowego filozofia Volkswagena GTI zmierza w przyszłość. Nowe koła w stylu Denver i czarna osłona chłodnicy w kształcie litery V stanowią wyraz stylu. Entuzjaści sportu docenili także nowy silnik z turbodoładowaniem, który przyspiesza GTI z manualną skrzynią biegów od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,2 sekundy. Wprowadzenie nowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów (DSG) jeszcze bardziej skraca ten czas do zdumiewających 6,9 sekundy, a prędkość maksymalna osiąga teraz imponujące 235 km/h. Hasło reklamowe w pierwszej broszurze modelu brzmi: „Wysokie wyniki sportowe nigdy nie były taką przyjemnością!”. Z okazji 30-lecia kultowego samochodu sportowego w 2006 roku Volkswagen zachwycił fanów GTI specjalną edycją „30 lat GTI” o maksymalnej mocy 230 KM. Z tym samym silnikiem w 2007 roku wypuszczono na rynek odrodzoną legendę Pirelli GTI. Dla seryjnego Golfa piątej generacji istnieje doskonała instrukcja.
2009-Golf GTI VI
Doskonały stosunek mocy do masy i moc do 235 KM Szósta generacja Golfa GTI została wprowadzona na rynek w 2009 roku, a legenda wyścigów Hans-Joachim Stuck był osobiście odpowiedzialny za dopracowanie ustawień nowego samochodu. Nowa generacja Golfa GTI otwiera zupełnie nowe możliwości trakcyjne dzięki wprowadzeniu elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego (XDS). Dzięki turbodoładowanemu silnikowi o maksymalnej mocy 210 KM. ta wersja GTI oferuje prędkość maksymalną 240 km/h i doskonałą dynamikę na drodze. Ta generacja modelu sportowego wykorzystuje teraz generator dźwięku i całkowicie nową konstrukcję układu wydechowego (z jedną rurą wydechową po lewej i jedną po prawej stronie) dla dodatkowej dynamiki dźwięku. Zasadniczo ten GTI ostrożnie i konsekwentnie przenosi tradycję oryginału w przyszłość technologii motoryzacyjnej. W 2011 roku GTI po raz pierwszy zaprezentowano również w wersji otwartego kabrioletu, a zwieńczeniem gamy modeli tej generacji był „Golf GTI Edition 35” o maksymalnej mocy 235 KM, aby godnie uczcić Z okazji 35-lecia sportowej legendy, w 2011 roku Volkswagen zaprezentował na torze Nürburgring nowy flagowy samochód GTI. Moc 235 KM jubileuszowy model jako pierwszy w historii GTI osiągnął prędkość blisko 250 km/h, a dokładniej jego prędkość maksymalna to 247 km/h. A to nie wszystko, bo dzięki doskonałej gęstości mocy 6 kg/KM. GTI jest zwinniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, przyspieszając od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,6 sekundy.
2013-Golf GTI VII
Topowa forma o maksymalnej mocy do 310 KM. GTI siódmej generacji zadebiutował w dwóch wersjach wiosną 2013 roku, kiedy Volkswagen zaprezentował nowego Golfa GTI dziennikarzom światowych mediów w Saint-Tropez. Po raz pierwszy w historii modelu jest on dostępny na rynku jednocześnie w dwóch wersjach o maksymalnej mocy: 162 kW/220 KM w wersji podstawowej i 169 kW/230 KM w wersji Golf GTI Performance. hp GTI Performance jest również pierwszym Golfem GTI wyposażonym w blokadę mechanizmu różnicowego przedniej osi i wykorzystuje technologię z modułowej platformy napędu przedniego silnika poprzecznego MQB firmy Volkswagen. Ta całkowicie nowa architektura strukturalna pomaga zmniejszyć wagę GTI o 42 kg w porównaniu z poprzednią generacją. co czyni go jeszcze szybszym i bardziej dynamicznym na drodze. Wersja 230 KM i manualną skrzynią biegów – to pierwszy Golf GTI, osiągając prędkość maksymalną 250 km/h i stał się podstawą Golfa GTI Clubsport, zaprezentowanego na torze w Portimão w listopadzie 2015 roku. Moc tej wersji może sięgać 213 kW/290 KM. Dzięki nowej funkcji doładowania i debiutowi rynkowemu w 2016 roku granica między amatorskim a profesjonalnym sportem motorowym praktycznie się zaciera – Golf GTI Clubsport przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,9 sekundy. Rok później kolejnego imponującego przełomu pod względem ekstremalnej dynamiki dokonał Golf GTI Clubsport w wersji S o mocy 228 kW/310 KM.
2020 — Golf GTI VIII
Cyfrowy, komunikatywny, z bardziej przejrzystą stylistyką i bardziej aktywną dynamiką jazdy niż kiedykolwiek wcześniej – dzięki nowemu Golfowi GTI marka Volkswagen po raz kolejny znacznie podnosi poprzeczkę w segmencie sportowych samochodów kompaktowych. Efektem tych wysiłków jest nowy Golf GTI, który łączy w sobie maksymalną dynamikę i maksymalny komfort na drodze.
Podobnie jak wszyscy poprzednicy, najnowsza wersja Golfa GTI ma rewolucyjne osiągi i możliwości dynamiczne. Turbodoładowany silnik rozwija teraz maksymalną moc 180 kW/245 KM. i maksymalny moment obrotowy 370 Nm. Responsywność i dynamika na drodze zostały poprawione dzięki nowej jednostce głównej Vehicle Dynamics Manager, która w pełni wykorzystuje łączność sieciową. Jest to nowy nadrzędny system sterowania, który centralnie koordynuje wszystkie elektromechaniczne funkcje podwozia. Opcjonalnie nowy GTI dostępny jest również z zawieszeniem DCC z adaptacyjnymi amortyzatorami,
Cyfrowe odczyty na wyświetlaczu jednostki sterującej Digital Cockpit, która jest standardem w nowym modelu, oraz na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego są aktywowane, gdy tylko drzwi zostaną otwarte. Stałą częścią każdego GTI jest system Discover Media z możliwością korzystania z Internetu i przesyłania strumieniowego, a 10-calowy system informacyjno-rozrywkowy Discover Pro jest dostępny jako opcjonalna funkcja najwyższego poziomu. Nową opcją personalizacji jest aktywacja specjalnie zaprojektowanego układu wyświetlacza GTI, który umieszcza obrotomierz na środku ekranu cyfrowego kokpitu. Nowe oświetlenie pośrednie, zapewniające delikatny blask 30 dowolnie wybieranych kolorów na ekranach i szeregu innych oświetlonych obszarów w kabinie, jest częścią standardowego wyposażenia GTI.
Typowe detale GTI zachowano również w nowej, ósmej generacji tego sportowego modelu. Tradycyjny klasyczny wzór tapicerki w kratę ma świeżą stylistyczną interpretację i jest naturalnie stosowany w zupełnie nowych fotelach sportowych. Nowy Golf nie ma już kluczyka zapłonu – został on zastąpiony przyciskiem Start/Stop (część wyposażenia standardowego), który po otwarciu drzwi GTI pulsuje na czerwono, aż do uruchomienia silnika. . Klasyczna trójramienna sportowa kierownica została przekształcona w nową wielofunkcyjną sportową kierownicę obszytą skórą z panelami dotykowymi i opcjonalnym przyciskiem Travel Assist, który aktywuje systemy wspomagania jazdy Golfa przy prędkościach do 210 km/h.
Stylistyka nowego Golfa GTI płynnie odzwierciedla zwiększoną dynamikę jazdy nowej generacji. Duże wloty powietrza, nisko osadzone standardowe reflektory LED i kultowa grafika świateł na przednim grillu to szczególnie uderzające przykłady w tym kierunku. Po raz pierwszy w ósmej generacji osłona chłodnicy jest uzupełniona wąskim paskiem LED, który przechodzi w reflektory po lewej i prawej stronie. Spojler dachowy z tyłu, dyfuzor i dwie okrągłe końcówki rur wydechowych umieszczone na jego zewnętrznych bokach to także znaki rozpoznawcze sportowego wariantu GTI.