Реле тиску води: призначення, особливості та вибір
Реле тиску — це компактний елемент насосної станції на воду, який є обов’язковим, оскільки саме воно контролює роботу свердловинної помпи, щоб тиск у самій системі залишався стабільним.
Лише за умови правильного налаштування пристрою можна розраховувати на те, що насос чи насосна станція працюватиме справно, без перебоїв, подовжуючи термін експлуатації всього обладнання й свердловини зокрема. Окрім правильного налаштування реле на початку роботи системи важливо періодично регулювати його роботу й в подальшому.
Детальніше про підбір типу пристрою і умови його використання в кожному окремому випадку можуть розповісти майстри, які безпосередньо проводитимуть буріння свердловини на воду та її подальше облаштування.
Типи реле тиску та особливості їх використання
При облаштуванні свердловини і підключенні джерела води до будинку чи інших господарських споруд на території замовника майстри можуть обирати між механічним та електронним механізмом. Кожен з них має свої переваги та особливості застосування, наприклад:
- пристрій механічного реле тиску функціонує за рахунок металевої платформи, до якої під’єднана мембрана, поршень, а також проводи, дві пружини різних діаметрів і регулювальні гайки, які всі разом укомплектовані в пластиковому корпусі;
- реле тиску електронного типу функціонує більш складним програмним забезпеченням (комп’ютерним контролером), розташованим під компактним корпусом, при цьому регулювання роботи пристрою відбувається через виведення показників та команд на дисплей пристрою, кількома кнопками та індикаторами.
Принцип роботи механічного пристрою є досить простим: як тільки насосна станція включилася та набрала достатньо води до гідроакумулятора, в системі тиск води піднімається до верхньої межі, через що крізь мембранний захист він тисне на поршень, тим самим піднімаючи основну платформу, стискаючи пружину та, як результат, розмикаючи контакти системи, після чого насос відключається. Як тільки певний об’єм води буде використано і тиск води знизиться до нижньої межі, пристрій спрацьовує на запуск роботи насоса та поновлення запасу води.
В цьому процесі важливо саме правильно відрегулювати верхню і нижню межі реле тиску, при яких відбувається замикання чи розмикання системи (включення і відключення насоса на воду). Щоб цей процес був проведений максимально правильно, всі моменти важливо обговорювати з майстрами бурової компанії ще до того, як буде підписаний договір про виконання робіт. Якщо для замовника буріння свердловини ціна є важливим критерієм, фахівці рекомендують зупинитися саме на механічному типі пристрою, який є дешевшим у порівнянні з електронними аналогами і досить легко регулюються самостійно.
Електронні механізми більше підходять для свердловин з невеликим напором подачі води і глибиною до 22 метрів, наприклад, для облаштування крапельного поливу городу чи садка. Також електронні реле тиску необхідні, коли водопровідна система вимагає вкрай тонкого налаштування порогів (верхньої та нижньої межі тиску) спрацьовування насосного обладнання. Такий вибір вважається більш простим в монтажі, налаштуванні і подальшому регулюванні. До того ж, в системі електронного варіанту вже вбудовано опцію захисту насоса від можливого перегріву через сухий хід (в механічних моделях цього захисту може не бути).
Встановлення, приєднання та особливості налаштування реле тиску
Процес монтажу механізмів досить схожий: в механічних варіантах передбачено дві контакті групи з’єднання з насосом чи насосною станцією і електричним кабелем та спеціальні клеми з функцією заземлення, а в електронних механізмах дроти для з’єднання з системою виведені поза корпусом, тому кришку знімати не потрібно. Встановлення механізмі відбувається на ділянці трубопроводу перед входом в гідроакумулятор.
Важливо! Якщо гайка, якою забезпечується під’єднання реле тиску до системи водозабезпечення, є рухомою, то її закручування потрібно робити за допомогою спеціального ключа, не повертаючи корпус пристрою, оскільки таким чином можна легко пошкодити з’єднання та зробити пристрій непридатним для подальшого використання, втративши гарантію якості від виробника. Обертати пристрій можна лише якщо така гайка виявилася привареною, при цьому майстру буде потрібен спеціальний триходовий штуцер.
Щоб нова артезіанська свердловина разом з усім обладнанням, що забезпечує постачання води від підземного джерела до будинку чи інших споруд на території замовника, прослужила без проблем і ремонту якомога довше, первинне налаштування такого пристрою важливо доручити професіоналам. Це дозволить не лише правильно розрахувати всі умови підключення та відключення системи, а й ефективно перевірити роботу механізмів до того, як водою почнуть користуватися повноцінно. До того ж, визначення оптимального тиску води в системі вираховується індивідуально, з урахуванням відстані до найвищої точки її подачі.